riverside1.pngriverside2.pngriverside4.pngszczesliwe-rodziny.png
Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2018    |    Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

Spotkanie liderów byłych liderów i kapłanów w dniu 18.11.2017

W sobotę 18 listopada 2017 odbyło się spotkanie liderów, byłych liderów i kapłanów - opiekunów wspólnot z naszej diecezji. Spotkania to odbyło się w seminarium w Łomży, zorganizowane zostało przez koordynatorów diecezjalnych Odnowy w Duchu Świętym. Tym raz przyświecało nam sowo z drugiego listu do Koryntian (2 Kor 4,6-7).

 

 

Albowiem Bóg, Ten który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa. Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas.

Pod koniec naszego spotkania nasza koordynatorka diecezjalna przypomniała nam kryteria wyboru lidera, warto je tutaj wspomnieć:

1.      Formacja osobista jako minimum to ukończone rekolekcje: Uzdrowienie Wspomnień.

2.      Dobrze jak osoba kandydująca na lidera ma ukończoną szkołę animatora.

3.      Kandydat powinien być uczciwy, żyjący według chrześcijańskich norm moralnych oraz posiadający już pewien bagaż doświadczeń duchowych, umożliwiający kierowanie osobami, za które powierzona mu zostanie odpowiedzialność (zob. 1 Tm 3,2-7).

4.      Powinien też posiadać wizję drogi grupy. Charyzmat prorocki należy tu do najważniejszych (fragmenty z 1 Kor 12,28 i Ef 4,11 stawiają go w hierarchii zaraz po charyzmacie apostoła), stąd kandydat powinien być osobą w ten sposób obdarowaną.

5.      Wspólnota powinna uświadomić sobie, czego w danym momencie potrzebuje i wybrać odpowiednią osobę, która wyjdzie naprzeciw konkretnie nazwanym potrzebom. Jak z tego widać, rola lidera grupy jest ogromna, lecz ograniczona do służby.

6.      Informację o planowanych wyborach należy podać nie później niż 30 dni przed wyborami na spotkaniu modlitewnym grupy, oraz zgłosić do koordynatora diecezjalnego.

7.      Grupa odpowiedzialnych pyta potencjalnych kandydatów o zgodę na kandydowanie. Listę kandydatów ogłasza się najpóźniej w dniu ogłoszenia terminu wyborów.

8.      Przed wyborami lidera powinna zostać wygłoszona katecheza na temat: „Charakterystyka lidera?” Najlepiej jak taką katechezę wygłosiłby ktoś z zewnątrz wspólnoty.

9.      Na wybory lidera powinno się zaprosić koordynatora diecezjalnego (świeckiego lub duchownego), ewentualnie koordynator może oddelegować kogoś z rady pastoralnej na takie wybory jeżeli terminy nie pozwalają na osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu.

10.   Funkcja lidera powinna być kadencyjna, czyli ograniczona czasowo. Takie rozwiązanie jest dobre przede wszystkim dla psychiki samego lidera – ma on świadomość tego, że jego misja skończy się po pewnym czasie (co nie wyklucza możliwości ponownego wyboru na drugą kadencję). W naszej diecezji praktykuje się 3 letnią kadencję.

11.   Każdorazowy wybór lidera to poważne wspólnotowe rozeznanie duchowe, a rozwijanie charyzmatu rozeznania nie byłoby możliwe, gdyby wszystkie decyzje podejmował za grupę lider (niezależnie czy świecki, czy kapłan), sprowadzając całą resztę do rzędu mniej lub bardziej skutecznych wykonawców.

12.   Przezwyciężenie każdego wyzwania pojawiającego się w grupie – a do takich można zaliczyć przyjęcie posługi lidera – prowadzi do wzrostu w dojrzałości. Nawet porażki i błędy mogą posłużyć ku dobremu, więc nie należy się zrażać, gdy się pojawią, choć po ludzku mogą nas one deprymować.

 

Główne ogłoszenia to:

¨        Weekend o rozeznawaniu odbędzie się w dniach 16-18.03.2018 w Łomży.

¨        Planowany jest też weekend o posłudze muzycznej we wspólnocie. Nie podany był jeszcze termin.

¨        Spotkanie animatorów odbędzie się w Łomży w dniu 02.12.2017.

¨        Można puszczać informacje do koordynatora diecezjalnego o tym co dzieje się we wspólnocie. Informacje te będą umieszczana na stronie diecezjalnej.

¨        Kolejne spotkanie liderów i kapłanów odbędzie się w dniu 17.02.2018.

 

 

Za owocne spotkanie dziękujemy naszej koordynatorce Kasi i naszemu kapłanowi koordynatorowi ks. Wojciechowi. Do zobaczenia już w przyszłym roku na ponownym spotkaniu liderów i opiekunów.